Šinī rakstā es uzrakstīšu savas pārdomas par zīmola atpazīstamību. Pareizāk sakot, tās vērtību biznesā un kāpēc tādas kompānijas kā Red Bull zīmola atpazīstamību izvirza sava mārketinga priekšplānā.

Bet pirms tam atgādināšu, kas tas ir. Kad mums vajag veldzēt slāpes, mēs bieži vien domājam, kur dabūt Fanta vai Mangaļi. Kas nāk prātā pirmais, kad dzirdam vai lasām Mc Donald’s? Burgeri un frī! Jā, tas ir tas, ko nodomājāt. Cik ļoti cilvēki atpazīst un ar ko asociē kādu konkrētu zīmolu vai kuru produktu asociē ar kādu zīmolu. Piemēram, sarunvalodā augstspiediena mazgāšanas ierīci cilvēki dēvē par kārčeri.

 

Zīmola atpazīstamība rada asociāciju

Katrs pazīstams zīmols mums ar kaut ko asociējas. Piemēram, Ferrari mums asociējas ar prestižu, adrenalīnu, ekskluzivitāti. Fiskars dārza instrumenti ar ergonomiku un izturību.

Ar ko mums asociējas Absolut vodka? Ar kvalitāti. Jo mēs zinām, ka Latvijas veikalos nopērkamā degvīna kvalitātes amplitūda ir ļoti dažāda. Lai arī tie visi ir kvalitatīvi no pārtikas drošības aspekta, tomēr ir zīmoli, kurus izdzirdot, cilvēki saviebj seju. Un ir Absolut. Domu sapratāt.

Galvenā ideja – asociācijas ļauj parādīt, ar ko jūsu zīmols atšķiras no konkurējošiem produktiem.

 

Tā vairo uzticamību

Jo plašāk atpazīstams zīmols, jo lielāku uzticamību tas rada. Kāpēc tas ir būtiski un svarīgi? Jo lielākais vairums cilvēku pērk no tiem, kurus pazīst un kam uzticas. Bet tas vēl nav viss.

Ir daudz lielāka varbūtība, ka cilvēki, kuri uzticas zīmolam, pirks viņu jaunos produktus. Kas nozīmē, ka CLV( Customer Lifetime Value) jeb klienta mūža vērtība ievērojami pieaug. Atgādināsu aksiomu, ka noturēt esošu klientu ir lētāk nekā iegūt jaunu. Tas ir svarīgi tad, ja jūs vēlaties savu biznesu attīstīt ilgtermiņā.

 

Zīmola lojalitāte

Liela daļa cilvēku ir lojāli tam zīmolam, kuram uzticas visvairāk. Citi kļūst par zīmola advokātiem, kuri aktīvi promotē viņu iecienīto zīmolu. Te prātā nāk auto entuziastu cīņas, kuru lojālie fani bezmaz ar putām uz lūpam cenšas pierādīt viens otram, kāpēc viena marka ir pārāka par citu. Un to viņi dara pilnīgi bez maksas.  Klientu apmierinātība ir svarīgs faktors, bet vēl svarigāks ir tas, cik lojāli ir klienti jūsu zīmolam. Te atkal atgriežamies pie klienta mūža vērtības.

 

Kā attīstīt zīmola atpazīstamību

Viena no efektīvākajām metodēm, kā attīstīt zīmola atpazīstamību ir caur satura mārketingu. Jāpiezīmē, ka atšķirībā no maksas reklāmas, tā efektu var panākt ilgtermiņā, ja saturs veidots pārdomāti un mērķtiecīgi.

Labi veidots saturs atspoguļo jūsu zīmola vērtības, vīziju un misiju. Tas ļauj cilvēkiem saprast, atpazīt un izdarīt izvēli. Bez tam, interesants, izglītojošs un vērtīgs saturs bieži tiek izplatīts jeb šērots digitālajā vidē. Kas jūsu zīmolu padara vēl vairāk atpazīstamu.

 

Red Bull pieredze

Par savu zīmola klātbūtni un atpazīstamību pēc iespējas vairāk un plašāk gādā enerģijas dzērienu ražotājs Red Bull. Tiek lēsts, ka katru gadu tā iegulda apmēram vienu miljardu eiro mārketinga vajadzībām.

Kompānijas vadība izlēma, ka tieša un uzbāzīga produktu reklāma varētu atgrūst mērķauditoriju, tāpēc tā fokusējas uz satura radīšanu un atbalstu sportu aktivitātēm, kuras ir aktuālas viņu mērķaudotorijai.  Red Bull ir savas futbola komandas, F1 komanda un tā atbalsta arī ekstrēmos sportus un daudz ko citu.

Viena no veiksmīgākajām kampaņām bija Red Bull Stratos. Tas bija 2012. gadā Fēliksa Baumgārtnera lēciens no stratosfēras, kuru sponsorēja Red Bull. Notikums guva ļoti plašu rezonansi visā pasaulē un Youtube tam ir kopā vismaz 200 miljoni skatījumu. Tas ir piemērs, kad lieliski darbojas satura mārketings.

Kāpēc Red Bull tik daudz naudas iegulda mārketingā? Jo tā uztver to nevis kā naudas tērēšanu, bet kā investīciju, kura atnāk atpakaļ ar uzviju caur zīmola klātbūtni un atpazīstamību.

Comments are closed.