Pēdējos gados digitālā mārketinga sfērā triumfu piedzīvoja soctīkli – gadu no gada auga to lietotāju skaits, tie attīstījās un uzņēmumi aktīvi tos izmantoja satura mārketingā. Un daudzi sāka uzdot jautājumu – vai blogi tagad ir noiets etaps?

Rakstā pastāstīšu ne tikai to, ka tie joprojām ir relevanti, bet kāpēc tas tagad ir vēl labāks satura mārketinga rīks nekā iepriekš. Salīdzināšu tos ar soctīkliem un noskaidrosim, kādi ir katra kanāla plusi un mīnusi un kāpēc es tik lielu akcentu lieku uz blogošanu.

 

Sākumā par soctīkliem

Soctīkli, manā skatījumā, ir labs mārketinga rīks. Taču tikai kā papildus rīks, kā turbīna manam galvenajam mārketinga dzinējam. 

Ar soctīklu palīdzību tik tiešām var veicināt atpazīstamibu, veidot sabiedrisko viedokli, apmainīties domām un idejām utt. Es to izmantoju, lai reklamētu savus bloga rakstus un pastarpināti pakalpojumus. Taču tas man nav un nebūs galvenais satura izplatīšanas kanāls.

Kādēļ? Jo tas nepieder man. Es tur neesmu saimnieks un nekotrolēju tos.  Īpašnieki tur nosaka spēles noteikumus un arī regulāri tos maina spēles laikā. Tas nav stabili un var būt neprognozējami. Jebkurā brīdī var notikt neparedzamas izmaiņas, un tieši tādēļ nevajag likt visas olas tajos grozos.

Iedomāsimies uz brīdi, kas notiek, ja Instagram influencerim nogriež pieeju vai bloķē kanālu? Viss darbs, kas tika ieguldīts līdz šim, ir vējā. Nav nekādu iespēju sazināties ar faniem vai sekotājiem.  Ir sagrauts bizness.

Neskaitot riskus, ir vēl citas lietas, kas uzņēmējus nostāda neizdevīgākā pozīcijā. Piemēram, dabiskie rādījumi FB paliek arvien mazāk un mazāk un uz doto brīdi ir ap 5%. Kas nozīmē, ka tikai viens no 20 sekotājiem redzēs ierakstu, kas nav būstots. Jo algoritmi ir saregulēti tā, lai dabiskie rādījumi sarūk un sasniegt plašāku auditoriju būtu maksas pakalpojums. Viss loģiski. Jo FB grib pelnīt. Visi soctīkli grib pelnīt un tas ir normāli.

Vēl viens mīnuss ir tas, ka ierakstiem soctīklos ir ļoti īss mūžs. Tie ātri vien pazūd kopējā troksnī. Jo tur nepārtraukti tiek radīta un lietotājam pasniegta arvien jauna informācija kopējā fīdā.

Kā plusu soctīkliem varu nosaukt to, ka tur ir potenciāli plaša auditorija un to vismaz pagaidām var labi segmentēt priekš maksas reklamām B2C modelī.

 

Bloga priekšrocības

Ievads vēsturē

Ja runājam par satura mārketingu teksta formā, tad mans neapšaubāms favorīts ir blogi. Blogošana kļuva populāra 2000. gadu sākumā un pīķi sasniedza ap 2006. gadu kopumā, bet Latvijā tas notika vēlāk. Laika gaitā popularitātes ziņā to pārņema soctīkli un vēlāk video saturs. Daudzi saka, ka blogi ir noiets etaps un ir miruši. Bet tā ir tikai daļēja taisnība. Ja runājam par personīgajiem blogiem, tad tik tiešām tie pakāpeniski ieiet vēsturē, jo cilvēkiem vairs īsti neintersē lasīt kāda nepazīstama cilvēka piedzīvojumus, pārdzīvojumus utt.

 

Klientu magnēts

Pavisam cita lieta ir tad, ja blogs ir veidots komerciāliem mērķiem un ar attiecīgu stratēģiju. Google joprojām ir populārākais meklēšanas rīks internetā. Ierakstot meklētājā kādu jautājumu, cilvēkam tiek sniegtas atbildes un dažādi linki. Cita starpā, tas var būt links uz kādu bloga rakstu. Un tas ir veids, kā blogs piesaista apmeklētājus kāda uzņēmuma mājaslapai. Apmeklētaju un potenciālo klientu magnēts. Tā ir bloga lielākā vērtība un pienesums.

Iedomāsimies situāciju, kad cilvēkam ir svarīgi noskaidrot, kā tikt galā ar sienu vai griestu pelējumu, kādas ir opcijas un labākās metodes. Tas ieraksta Google  „Kā novērst pelējumu vannasistabā” un kā atbilde meklētājā parādās links ar attiecīgu virsrakstu.

Cilvēks nonāk blogā, izlasa rakstu, kur plaši un detalizēti ir aprakstītas labākās metodes un varbūt kļūst par klientu firmai, kuras mājaslapā ir šis blogs un kura nodarbojas ar pelējuma novēršanu un attiecīgās ķīmijas tirdzniecību. Jo tā firma viņam palīdzēja ar padomu. Viņš saprot, ka tie ir jomas eksperti, kuriem var uzticēties. Pie tam, saprotot, cik tie padomi ir vērtīgi, viņš labprāt dalās ar linku ar savu draugu, kuram ir līdzīga problēma.

 

Jo vairāk satura, jo vairāk klientu

Iedomāsimies, ka viens bloga raksts vidēji mēnesī tiek izlasīts 15 reizes. Tas nešķiet liels cipars. Taču laika gaitā tiek pievienoti arvien jauni raksti, saturs paplašinās un nu jūsu blogā ir 50 raksti. Tas nozīmē kopā 750 cilvēki mēnesī izlasa blogu. To var salīdzināt ar makšķerēšanu. Jo vairāk āķu jums ir ūdenī, jo lielāka varbūtība noķert zivi.

Vairāk satura, vairāk lasītāju, lielāka zīmola atpazīstamība un attiecīgi – vairāk klientu. Ilgtermiņā viena klienta ieguve jums izmaksās arvien mazāk un ROI jeb atdeve no investīcijas (blogā) tikai pieaugs.

Salīdzinājumam – maksas reklāma paliek arvien dārgāka un tiklīdz pārstājat pirkt reklāmu, tā apstājas apmeklētāju plūsma. Tāpēc svarīgi ir investēt tur, kur gaidāma ilgtermiņa atdeve.

 

Blogs uzlabo SEO pozīcijas

Es neesmu SEO eksperts, bet dažas lietas es zinu noteikti.

Rūpīgi veidoti raksti ap konkrētiem atslēgas vārdiem un frāzēm palīdzēs ieņemt augstākas Google pozīcijas un palielinās apmeklētāju skaitu. Tāpat svarīgu lomu spēlē t.s.  Bounce rate – laiks, cik ilgi vidēji cilvēks pavada konkrētā lapā. Ja apmeklētajs kādā lapā uzturas ilgāk, Google to interpretē kā kvalitātes zīmi un arī tas palīdz virzīties augšup.

 

Blogs palīdz zīmola atpazīstamībai

Jo vairāk blogā ir kvalitatīva satura, jo lielāka būs auditorija, kas rezultēsies ar labāku zīmola atpazīstamību. Zīmola atpazīstamība ir viens no faktoriem, kas ietekmē tā vērtību kopumā. Tāpat šis faktors veicina uzticamību un sekojoši – vairāk klientu, pārdotu preču vai pakalpojumu un ienākumus.

 

Blogs jūs padara par nozares ekspertu

Iegūt uzticamību, sekotājus un arī lojālus klientus var daloties ar savām zināšanām attiecīgajā sfērā. Parādot cilvēkiem, ka jūs, tēlaini izsakoties, pārredzat laukumu, iemantosiet nozares eksperta slavu un viedokļa līdera jeb influencera reputāciju. Influenceri nedzīvo tikai Instagramā vai citā soctīklā.

 

Palīdz izcelties starp konkurentiem

Lai jūs labāk varētu apsteigt konkurentus, jums ir jāparāda, ar ko atšķiraties no pārējiem. Kādas ir jūsu priekšrocības. Ekspertīze un savs unikālais redzējums ir jūsu trumpis, kuru katram vajadzētu maksimāli izmantot. Blogs ir viens no labākajiem veidiem, kā to darīt zināmu mērķauditorijai kvalititatīvā un saprotamā veidā. Turklāt, pievienotā vērtība nes augļus ilgtermiņā.

Comments are closed.