Ja jūsu biznesa stratēģija ir izagusme ilgtermiņā, tad šis raksts ir domāts tieši jums, jo tajā es atklāšu, kā darbojas satura mārketings, kāpēc tas ir efektīvs un kādā veidā tas nes augļus jūsu biznesam ilgā laika posmā bez papildus izdevumiem. Ja  konkurenci biznesā varam salīdzināt ar skriešanas sportu, tad satura mārketings noteikti nav sprints, bet gan maratons.

 

Satura mārketings

Ir  biznesa stratēģija, kuras uzdevums ir veidot noderīgu saturu, ar mērķi piesaistīt uzņēmumam sekotājus, fanus un klientus ilgtermiņā.  Atslēgas vārds ir noderīgs. Tas ir – tāds saturs, kas izglīto, izklaidē vai informē auditoriju.

Atšķirībā no tradicionālām mārketinga formām, satura mārketingu cilvēki neuztver kā reklāmu. Saturs mērķtiecīgi tiek veidots tā, ka viņi labprāt uzņem šo informāciju, nevis izvairās no tās. Kā tas parasti notiek ar tradicionālajām reklāmām.

Satura mārketings var izpausties vairākās formās:

  • Teksta formātā blogos, soctīklu ierakstos un pat caur grāmatām
  • Audio formātā podkāstos
  • Infografikās un bildēs
  • Video formātā Youtube u.c.
  • Miksētā formātā Landing lapās un soctīklos

 

Pats galvenais, ka ar šīs stratēģijas palīdzību jūs varat iegūt ne tikai sekotājus, bet arī fanus – kuri ar entuziasmu un bez maksas nesīs jūsu vārdu un saturu tālāk pasaulē.  

 

Kā darbojas satura mārketings

Lai satura mārketings darbotos ilgtermiņā, tam ir jābūt stratēģiski plānotam un atbilstoši taktiski pielietotam. Pirmais solis ir definēt pircēja personu. Pircēja persona ir nosacīti jūsu vidējais klients – kādas ir viņu ikdienas gaitas, rūpes un problēmas, izglītība, hobiji, vidējie ienākumi utt. Izejot no šī, varam saprast, kāda veida saturu viņiem gatavot un pasniegt. Un kādā secībā to darīt taktiski labāk.

Pats galvenais ir radīt pievienoto vērtību savai mērķauditorijai. Tikai tad satura mārketings būs veiksmīgs.

Piemēram, – es izglītoju savu mērķauditoriju caur rakstiem blogā. Arī jūs varat sniegt cilvēkiem noderīgu informāciju. Tādā veidā jūs ne tikai izgaismojat savas mērķauditorijas problēmas un dodat cilvēkiem padomus, kā tās risināt. Bet laika gaitā viņu acīs kļūstat par attiecīgās jomas ekspertu. Tādā veidā jūs piesaistat sekotājus, kuri kādā brīdī kļūst par jūsu klientiem.

Nav noslēpums, ka mūsdienās atbildes uz jautājumiem cilvēki meklē caur Google u.c. meklētājserveriem. Un stratēģiski veidots bloga raksts var parādīties kā atbilde uz kādu jautājumu, ko cilvēks meklē, kad cenšas atrisināt kādu problēmu. Ko tas nozīmē? To, ka satura mārketings ir apmeklētāja dzinējs uz jūsu mājaslapu. Ne vien apmeklētāja, bet nereti jau motivēta klienta dzinējs.

Shēma ir sekojoša:  Problēma  -> atslēgas vārds -> bloga raksts ->padoms + problēmas risinājums = motivēts potenciālais klients.

Tādā veidā satura mārketings darbojas caur SEO un nes augļus ilgtermiņā bez papildus izmaksām.

 

 

Kāpēc satura mārketings ir efektīvs

Domāju, ka daudziem ir zināms, ka pasaulē miljoniem cilvēku lieto reklāmas bloķētājprogrammas. Kāpēc? Mārketingā ir teiciens, ka cilvēkiem patīk pirkt, bet viņiem nepatīk, ja kaut ko uzbāzīgi cenšas ietirgot.

Satura mārketings atbilst kritērijam, kur neviens necenšas kaut ko ietirgot ar kaitinoša pop-up banera palīdzību. Arī reklāmas bloķētāji ir bezspēcīgi pret to. Tieši tamdēļ tas ir tik efektīvs šai ziņā.

Otrs aspekts ir tāds, ka tradicionāli, jo plašāk vēlaties reklamēties, jo vairāk jums ir jāmaksā.  Satura mārketingā viss ir atkarīgs no stratēģijas un bieži vien reklāma notiek pati no sevis. To minēju ar piemēru iepriekšējā paragrāfā. Kvalitatīvs saturs palīdz nonākt augstākās pozīcijas Google indeksā.

Caur satura mārketingu tiek veidotas ilgtermiņa attiecības ar klientiem. Laika gaitā jūs iemantojat uzticību, eksperta reputāciju savā nozarē un šādos apstākļos pieaug  klienta mūža vērtība jeb CLV(Customer Lifetime Value). Jo uzturēt attiecības ar esošu klientu ir lētāk kā iegūt jaunu klientu.

 

 

Tas nav sprints, bet gan maratons

Viena lieta gan jāņem vērā –satura mārketingā rezultāti parasti prasa zināmu laiku. Taču kad tie parādās, tie ir daudz noturīgāki. Kad tiek ievietots bloga raksts, Google to indeksē tikai pēc laika. Laika gaitā labs raksts sāk saņemt t.s. beklinkus – tas ir, lasītāji internetā dalās ar jūsu rakstu. Jo vairāk beklinku, jo labāk tas tiks indeksēts. Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc ir tik svarīgi rūpēties par to, lai mērķauditorijai konkrētais saturs šķistu noderīgs.

 

 

Mūžzaļais saturs

Satura mārketinga pasaulē ir tāds termins – mūžzaļais saturs. Tas ir tāda veida saturs, kas paliek aktuāls daudzu gadu garumā. Piemēram, tie var būt raksti vai video ar padomiem, kā labāk kopt dārzu. Jo gadi iet, bet principi nemainās.

Ziņas, sezonāli apskati, statistikas – tā visa ir īstermiņa informācija, kura pēc laika pārstāj būt relevanta.

Atšķirībā no trenda, kam ir vidējs mūžs vai pat haipa, kam ir īss mūžs, mūžzaļais saturs ir imūns pret svārstībām un stabili sniedz vērtību tā patērētājiem ilgtermiņā.

Tāpēc, veidojot satura mārketinga stratēģiju, ir jāņem vēra šie aspekti – daļu no satura veidot tā, lai tas būtu aktuāls ilgā laika periodā.

 

 

Tie nav tikai ieraksti

Ierakstus soctīklos vai blogā var veikt daudzi. Katrā ziņā tie, kuri māk rakstīt bez acīmredzamām kļūdām. Bet ar to ir nedaudz par maz. Bez plāna un stratēģijas sasniegumi satura mārketingā ir atkarīgi praktiski tikai no veiksmes faktora.

Tāpēc ļoti svarīgs elements ir stratēģijas izveide un taktiskais plāns. Stratēģija ir mērķa noteikšana un izplatīšanas kanālu apzināšana.  Kamēr taktiskais plāns ir mehānisms, kādā intervālā tiek radīts un izplatīts saturs.

Piemēram, stratēģiskais mērķis var būt zīmola atpazīstamības veicināšana turpmākā gada laikā. Attiecīgi, plānojot satura izveidi, tiek noteikta pircēja persona, definēti atslēgas vārdi, ģenerētas idejas. Kāds saturs mērķauditorijai būtu noderīgs – tēmas, izplatīšanas kanālus un intervālu jeb cik bieži tiek pasniegts nākamais satura elements.

 

                                  

Video satura formāts ir uzvarējis

Pēdējo gadu laikā video ir kļuvis par populārāko satura formātu. Youtube un TikTok panākumi ir tam pierādījums. Nav grūti uzminēt kāpēc tāds formāts ir uzvarējis. Jo to ir viegli uztvert.

Taču, tāpat kā cita veida saturam, lai piesaistītu un noturētu uzmanību, tam ir jāspēj jau pirmajās sekundēs aizraut skatītāju un jābūt interesantam un noderīgam skatītājam. Tas ir vienīgais veids, kā konkurēt par skatītaju uzmanību.

Kā to panākt? Tam ir nepieciešams rūpīgi izplānots un labi uzrakstīts scenārijs.

 

                                

Ar ko satura mārketings  atšķiras no reklāmas

Rupji sakot, reklāmas baneri  99% gadījumu tagad tiek ignorēti. No 100 cilvēkiem, kuri to ierauga, tikai viens uzklikšķinās uz tā. Reklāma vairs nedarbojas tā, kā tā darbojās senāk. Kā jau minēju raksta sākumā, cilvēkiem reklāma nepatīk, daudzi pat izmanto reklāmas bloķētājus.Jo tā nereti ir uzbāzīga un kaitinoša.

 Bet pretēji reklāmai, cilvēki labprāt patērē interesantu saturu, kas tiem liekas aizraujošs.

Reklāmas mērķis ir – lai to ierauga pēc iespējas vairāk cilvēku un daļa no tiem kaut ko nopērk.

Savukārt satura mārketinga mērķis parasti ir iegūt cilvēku uzticību, lojalitāti un eksperta autoritāti mērķauditorijas vidū. Kas neizbēgami noved pie tā, ka sekotāji kļūst par lojāliem klientiem.

Cilvēki daudz labāk pērk no tiem, kuriem viņi uzticas. Tas ir neapstrīdams fakts.

Comments are closed.